TPSA226K006R0900
Mfr.Part #:
TPSA226K006R0900
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 22 µF 10 % 6.3 V
ParameterValue
Capacitance22 µF
Voltage Rating (DC)6.3 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mΩ
Ripple Current115 µA
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Voltage Rating (AC)6.3 V
Number of Pins2
Leakage Current1.4 µA
Dissipation Factor6 %
Height1.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating6.3 V
Depth1.6 mm
PolarityPolar
Voltage6.3 V